Skip to content

Prstenovano 1.520 jedinki od 44 vrste, posao nastavili Mađari

Treći po redu kamp za prstenovanje ptica, prstenom s oznakom BiH, u Hutovom blatu, završen je nakon dvotjednog rada. Sumirajući učinke ovogodišnjeg kampa Josip Vekić, koordinator projekta prstenovanja ptica, kaže:

”Radi nižeg vodostaja prstenovano je nešto manje ptica nego prethodnih godina, ukupno 1.520 jedinki od 44 vrste. Zanimljivi nalazi, bilo je ptica koje su prstenovane ove godine u Poljskoj, Sloveniji Austriji…, u kasno ljeto i ranu jesen, a onda su selidbenim putovima stigle do nas, gdje su ponovo uhvaćene. Naravno, nisu ponovo prstenovane, samo su nalazi registrirani.

Najveći problem bio je nizak vodostaj, zbog čega u tršćacima ispod trske, nije bilo dovoljno vode, pa je populacija ptica manja. Uz prstenovače su bili studenti i volonteri, pa moguće da su uvjeti bili i povoljniji, više ne bi stigli kako treba ni odraditi”, konstatira koordinator Vekić, te dodaje:

”Ja se nadam da će ova druga smjena od tri tjedna, u kojoj su mađarski prstenovači, u smjenama će biti četiri do šest iskusnih ptičara, značajno povećati broj prstenovanih ptica, posebice ako kiše podignu vodostaj.

Mađare u prvom redu zanimaju neke vrste trstenjaka koje oni prstenuju u kasno ljeto i ranu jesen, a onda ih prate cijelim putem do Afrike”.

Inače, tijekom prvog kampa 2019. godine, prstenovane su 2.903 ptice, međutim taj kamp je bio trotjedni, prošle godine kao i ove, kamp je bio dvotjedni, prstenovano je oko 2.500 ptica.

Prethodna dva kampa su održana u rujnu mjesecu, pa je očito tada i fluktuacija ptica na putovima selidbe veća nego u listopadu. Uz nizak vodostaj u rad ovogodišnjeg kampa umiješala se i kiša pa se par dana nije moglo ni raditi. Za ornitologe svakako će biti zanimljivo što će pokazati dio ovogodišnjeg kampa s mađarskim prstenovačima.

Treba svakako istaknuti da prstenovanje ptica ima svoje značenje i izvan oblasti ornitologije, pa tako selidbeni putovi ptica se istražuju zbog zračnih ruta, a u zadnje vrijeme posebice zbog gradnje vjetroelektrana i slično.

Dakle, prstenovanje ptica nije samo hobi, nego posao koji ima i svoju praktičnu primjenu.

Ovogodišnji kamp zajedničkim snagama su realizirali Ornitološko društvo ”Naše ptice” iz Sarajeva, JP Park prirode ”Hutovo blato”, udruga ”Čaplja” iz Čapljine uz potporu Grada Čapljine, odnosno gradonačelnika dr. Smiljana Vidića.

Back To Top