Skip to content

U delti rijeke Neretve dobro očuvane populacije pojedinih endemičnih vrsta

Ekološka udruga ”Anguilla“ od lipnja 2024. godine provodi terenska istraživanja u sklopu projekta “ Distribucija odabranih endemičnih biljnih vrsta na području Delte rijeke Neretve“. Preliminarni rezultati terenskih istraživanja pokazala su da na ovom području još uvijek imamo dobro očuvane populacije pojedinih endemičnih vrsta, dok pak s druge strane imamo pojedine endemične vrste koje su dosta rijetke.

Posebno očuvane populacije konstatovane su kod taksona Genista sylvestris Scop. subsp. dalmatica (Bartl.) H. Lindb. – dalmatinska žutilovka koja je endem Dinarida, rasprostranjena u Hrvatskoj, Bosni i Hercegovini, Crnoj Gori i Albaniji. Izuzetno očuvane populacije su konstatovane i kod vrste Tanacetum cinerariifolium (Trevis.) Sch. Bip koja ima uži areal od prethodne podvrste  i zastupljena je u Hrvatskoj, Bosni i Hercegovini i Crnoj Gori. Populacije datih taksona su na prostoru delte rijeke Neretve su jako stabilne i dati rezultati predstavljaju značajan doprinos reviziji budući Crvenih lista i izrade planova upravljanja na datom području“, izjavio je voditelj projekta dr.sc. Aldin Boškailo sa održane terenske radionice.

Dio ekspertnog tima na čelu sa dr.sc. Aldinom Boškailom na terenu
Dio ekspertnog tima na čelu sa dr.sc. Aldinom Boškailom na terenu

Naime, delta rijeke Neretve se odlikuje velikim biodiverzitetom, naročito skupinom vaskularnih biljaka. Ono što svako područje čini specifičnim i unikatnim su upravo endemične vrste. Posebnu vrijednost zauzima rijeka Neretva, kao najduža rijeka na Dinaridima koja predstavlja vezu između dva žarišta. Naročito je specifična Delta rijeke Neretve koja je prepoznata kao jedinstveno i unikatno ekološko područje ne samo na nacionalnom i regionalnom, nego i na europskom i svjetskom nivou koje se odlikuje visokim stepenom biološke raznolikosti, gdje egzistiraju mnogobrojne endemične i ugrožene biljne vrste i čitave zajednice. Međutim, zbog intenzivnih procesa tranzicije i ekološki neprihvatljivih obrazaca razvoja tijekom prošlosti, došlo je do značajnog narušavanja biodiverziteta, a samim time i zastupljenosti endemičnih vrsta zbog čega je bilo potrebno izvršiti ovakav projekt.

Projekt sufinancira Fond za zaštitu okoliša Federacije BiH na osnovu provedenog Javnog konkursa za dodjelu sredstava za realizaciju programa, projekata i sličnih aktivnosti iz područja zaštite okoliša za 2023. godinu. Ukupna vrijednost projekta iznosi 98 tisuća konvertibilnih maraka. Fond za zaštitu okoliša FBiH projekt sufinancira sa 78.400,00 KM, dok je sufinanciranje Ekološke udruge „Anguilla“ 19.600,00 KM.

Sadržaj ovog priopćenja za javnost isključiva je odgovornost Ekološke udruge “Anguilla“ i ne predstavlja nužno stav Fonda za zaštitu okoliša FBiH.

This Post Has 0 Comments

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu protiv spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.

Back To Top